Sarı Yelekliler 9.hafta hazırlığında, hükümet panikte

Sarı Yelekliler 9.hafta hazırlığında, hükümet panikte

Fransa’nın Bourges kentinde yarın yapılması planlanan Sarı Yelekliler’in eylemi valilik tarafından yasaklandı. Cher Valiliği’nin yaptığı yazılı açıklamada, Sarı Yelekliler’in yarın Bourges kentinin merkezinde eylem yapmalarının yasaklandığı belirtildi.

Açıklamada, şehir merkezinin dışında eylem yapılabileceği kaydedildi.

Cumartesi günü yapılacak eylemlerin neye benzeyeceği henüz bilinmiyor. Sarı Yeleklilerden bir kısmı eylemlerin Paris’te yoğunlaştırılmasından yana. Bazıları da sıradışı bir yer olan Cher bölgesindeki Bourges’a odaklanmayı öneriyor.

Sarı Yelekliler’in öncü isimleri Priscillia Ludosky ve Maxime Nicolle sosyal medyadan eylemcileri yarın ülkenin orta kesimlerinde bulunan Bourges’da gösteri düzenlemeye davet etmişti.

Sarı Yelekliler eylemlerinin sembolik isimlerinden kamyon şoförü Eric Drouet, Cuma günü düzenledikleri bir eylemle adresin Paris’te “La Défense” semti olacağını duyurdu. Çağrıya Facebook üzerinden 16 bin kişi ilgi duyduğunu gösterdi.

Yetkililer ise, bu Cumartesi yapılacak eylemlerin geçen haftadan çok daha şiddetli geçmesini bekliyor. Paris Emniyet Müdürü Michel Delpuech, CNews üzerinde yaptığı açıklamada, eylemlerin daha radikal geçeceğini tahmin ettiklerini belirtti.

Cher Emniyet Müdürü BFMTV’de yaptığı açıklamada Bourge kent merkezinde eylem yapılmasını kararname ile yasakladıklarını duyurdu.

Gösterilerde 9. haftaya girerken, yarın bir kez daha sokağa çıkacak olan Sarı Yelekliler’in eylemlerinde 80 bin polis görev yapması bekleniyor.

Fransa Başbakanı Edouard Philippe, pazartesi akşamı televizyon programında yaptığı açıklamada izinsiz gösteri yapanların ve eylemlerde şiddet olaylarına başvuranların sert şekilde cezalandırılması için yeni yasa çıkaracaklarını söylemişti.

Tatil döneminden kaynaklı eylemlerde bir süre düşüş yaşansa da 5 Ocak’ta yapılan 8’inci ulusal eylem gününde 50 bini aşkın kişi bir araya gelerek, organizatörler açısından başarılı geçti. Özellikle Paris’teki eyleme şiddet olayları damgasını vurmuştu.

Eylemler sadece Paris’le sınırlı olmayacak. Bordeaux, Marseille, Toulouse, Lyon, Strasbourg, Lille, Nantes ve Rennes gibi onlarca kentte Sarı Yeleklilerin sokaklara çıkması bekleniyor. Solidaires sendikası da Sarı Yeleklilerin eylemlerine katılacaklarını bildirdi.