Sarı Yelekliler yine meydanlardaydı

Sarı Yelekliler yine meydanlardaydı

Fransa’da akaryakıt zamlarına ve ekonomik şartların kötüleşmesine tepki olarak kasım ayında başlayan ancak daha sonra Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yönetimine karşı dönüşen eylemler 9. haftasında da devam ediyor.

Paris’in çeşitli bölgelerinin yanı sıra Bordeaux, Toulon, Strasbourg, Nimes ve Bourges kentleri de gösterilere sahne oldu.

Tarihi “Arc de Triomphe de l’Étoile” (Zafer Takı) anıtı yakınlarında hükümet karşıtı göstericilerle polis arasında çatışma yaşandı. Polisin tazyikli su ve biber gazlı saldırısına, sarı yelekliler boya ve taşlarla karşılı verdi.

Champs-Élysées bulvarında toplanan göstericiler de attıkları sloganlar ve taşıdıkları pankartlarla Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’u istifaya davet etti.

Eylemler için ülke çapında 80 bin polis görevlendirildi. Paris’te polis tüm göstericilerin çantalarını arıyor. Gaz maskesi ve benzeri eşyalara el konuluyor.

Fransız polisi, polise karşılık vermede kullanılabilecek ve zarara yol açabilecek materyal taşımaları nedeniyle 60 yakın kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

  1. Sarı Yeleklilerin Paristeki eylemine polis saldırdı. Eylemcilerin önceki haftadan daha kalabalık olduğu dikkat çekti.
  2. SarıYelekliler Bastille Meydanında Libérez Christophe Christophea Özgürlük sloganları atıyor. Geçen haftaki eylemlerde Pariste polisi yumrukla
  3. Pariste klasik cumartesi. – GiletsJaunes Fransa – – Bu görüntü hiç yabancı gelmedi
  4. Paris sarıyeleklilerden Direnisnsimgesi Flormar ile dayanışma için bugün Şanzelize Yves Rocher önünde boykot eylemi. The voice of the resistance