Sarı Yelekliler’in eylemleri dördüncü ayını doldurdu / FOTO-VİDEO

Paris’te Sarı Yelekliler’in eylemine polis, biber gazı ve tazyikli su ile saldırdı.

16 Mart 2019 – Fransa’da akaryakıt zamlarına ve ekonomik koşullara tepki olarak başlayan ancak daha sonra Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yönetimine karşı gösterilere dönüşen Sarı Yelekliler’in eylemleri 4 aydır devam ediyor.

Sarı Yelekliler eylemlerinin 18. haftasında eylemciler ve polis bir kez daha çatıştı, en az 30 kişi gözaltına alındı.

Protestolarda binlerce kişi Paris sokaklarını doldurdu. Cahmps-Elsees Bulvarında başlaması planlanan haftalık yürüyüş, önceki haftalara göre daha fazla sayıda olan polisler tarafından engellenirken, Sarı Yelekliler’e tazyikli su ve biber gazıyla saldırdı.

Fransa’da haftalardır aralıksız süren sarı yeleklilerin eylemleri, son yılların en uzun süren eylemi oldu. Sarı Yelekliler, hükümetten protesto ettikleri koşulların düzeltilmesini ve halkın ekonomik sorunlarını çözebilecek adımların atılmasını bekliyor.

Ülkede son haftalarda eylemlere katılanların sayısının azalması dikkati çekti. Eylemlerin başladığı 17 Kasım 2018’de 290 bine yakın kişi sokaklara çıkarken, bu sayı geçen hafta yaklaşık 28 bin olarak tespit edildi.

Eylemciler bugün başta başkent Paris olmak üzere ülke çapında eylemler düzenliyor. Eylemciler, Macron ve hükümete karşı tepkilerini daha etkili şekilde dile getirebilmek için protestolara katılanların sayısını artırmayı ve hareketi yeniden canlandırmayı hedefliyor.

PROTESTOLARDA 11 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Hükümetin paylaştığı rakamlara göre, eylemlerde şimdiye kadar 11 kişi hayatını kaybetti, 2 binden fazla kişi yaralandı, 8 bin 400’den fazla kişi gözaltına alındı ve 2 bine yakın kişi hapis cezasına çarptırıldı.

Mediapart internet sitesinin haberinde ise Sarı Yelekliler’in eylemlerinde biber gazı kapsülünün isabet etmesi sonucu 1 kişinin hayatını kaybettiği, 5 kişinin elinin koptuğu, 21 kişinin gözünü kaybettiği belirtilmişti. Haberde 204 kişinin başından, 13 kişinin elinden, 41 kişinin gövdesinden, 68 kişinin bacaklarından ve 16 kişinin de belinden yaralandığı kaydedilmişti.

Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Dunja Mijatovic, Fransa’ya Sarı Yelekliler’in eylemlerinde insan haklarına daha saygılı olma, barışçıl gösteri özgürlüğüne aşırı kısıtlamalar getirmeme ve biber gazı kullanımını yasaklama çağrısında bulunmuştu.

  1. Düzenin polisi kaçarken Sarı Yelekliler, eylemler sırasında lüks mağazaları korumakla görevlendirilen polisleri kovalarken görüntülendi ActeXVIII –
  2. Sarı Yelekliler 18. kez sokakta Polis sağlık görevlilerini yumrukladı –
  3. Sarı Yeleklilerin eylemleri dördüncü ayını doldurdu Yine polis müdahalesi 30 gözaltı –