Sarya, İsviçre’nin bir çok kentinde anıldı

Sarya, İsviçre’nin bir çok kentinde anıldı

 

BERN (21.12.2014)- Kobane savunmasında şehit düşen MLKP savaşçısı Sibel Bulut ( Sarya Deniz) İsviçre’nin birçok kentinde yapılan etkinliklerle anıldı.

Basel kentinde 21 Aralık günü yapılan anma, yaklaşık 100 kişinin katılımıyla gerçekleştirildi. Saygı duruşuyla başlayan anmada Sibel Bulut ve Kobane şehitlerini anlatan Sinevizyon gösterimi yapıldı. Rusya’da Fransa’ya, Yunanistan iç savaşında direnen kadınlardan İspanya Franko faşizmine karşı gerilla savaşına katılan kadınlara Filistin’in Leyla Halid’inden Barbara Anna Kistlere kadar Dünya devrim deneyleri ve kadın savaşçıların gerçeği gözler önüne serildi. Kobane direnişinde Sarya yoldaşla yapılan röportaj büyük bir dikkatle dinlendi.

Sarya anması 1

Etkinlikte ilk konuşma MLKP’li kadınlar adına gerçekleştirildi. Komutanlaşan, kadın devrimini kendi pratiğinde başlatan Sibel’i anlatan yoldaşı ‘bir devrimci kadının vicdan öğesi son derece önemlidir. Kadın devrimci vicdanlı ve adaletlidir. Sarya kadınları mücadeleye çağırırken, pratikte bu sözünün arkasında durdu ve kadın devrimini kendi pratiğinde başlattı. Bize yol gösteren komutanlaşan Sarya hepimize yürüyeceğimiz yolu gösterdi’ dedi.

Sarya 5

MLKP adına konuşma yapan yoldaşı, Sarya’yı tanıma fırsatı bulan ve birlikte çalışma şansı yakaladığı için hayli duygusaldı. O ‘ bir kadın komutandı. O Dersim’in acılarını yüreğinde yaşamış, çocukluğundan beri devrimle büyümüştür. Arin, Paramaz, Kader ve Sarya devrimin sembolleridir. Öyle kadrolar vardır ki, bir adım öne çıkarak tarihe damga vururlar. İnsanlık onların izinden yürüyerek varacak aydınlığa ‘dedi.

Kobane devrimi bir dünya devrimidir diyen konuşmacı, ‘partimiz MLKP için enternasyonalizm soyut değil, mücadele ortaklığıdır. Rojava devrimine sahip çıkmak, bu devrimi büyütmek ve yaymaktır. Bugün Kobane’de dünyanın dört bir yanından devrimciler savaşıyor. Partimizin çağrısı açıktır. Sarya’nın çağrısı nettir. Kobane’yi kendi devriminiz yapın’ dedi.
Sarya 3

Etkinlikte İsviçre Demokratik Toplum Merkezi adına yapılan konuşmada, Kobane şehitleri selamlandı. ‘ Bugün Kobane düşecek diyenlere inat, Kürdistan’ın dört parçasını doğrudan etkileyen dünyayı etkileyen büyük bir direniş yaşanıyor. Tank ve topların karşısında düzenli orduları duramazken, Kürt halkının evlatları ve devrimci yoldaşlarımız bedenlerini siper ederek büyük bir irade ile direniyorlar. Çünkü onlar özgürlük ideolojisini kendilerine kuşandılar. Her birini saygıyla anıyoruz dedi.

Sık sık Kobane’de düşene dövüşene bin selam, Sarya yoldaş MLKP savaşıyor, Şehit Namırın, Yaşasın Devrimci Dayanışma sloganları atılan etkinlikte, SKB, KCK, Yeni Demokrat Kadın, TKP-ML TİKKO Kobane, Kürdistan Kadınlar Birliği, ESP ve Son olarak MLKP Rojava mesajları okundu.

Etkinlik alkışlarla sona erdi. Etkinlik sırasında yapılan açıklamada İsviçre Demokratik Toplum Merkezi tarafından İsviçre genelinde ortak bir Sibel Bulut anması yapılacağı ve ailesinin de katılacağı bilgisi verildi.

Zürih’te devrimci dayanışmanın güzel örneği

IMG-20141221-WA0002

Zürih kentinde yapılan anmaya 50’yi aşkın kişi katıldı. Saygı duruşuyla başlayan etkinlik sinevizyon gösterimiyle sürdü. MLKP adına yapılan konuşmada Kobane direnişinin önemine değinildi. Rojanın devriminin kadın devrimi olduğu vurgulandı. Sibel Bulut’un bunun en yalın anlatımı olduğu ifade edildi. TKP-ML taraftarlarının kitlesel katıldığı etkinlik, Sarya’ya ilişkin yapılan açıklamaların kurum temsilcileri tarafından okunmasının ardından duygu ve düşüncelerin anlatımıyla sona erdi.

Lugano’da  anma

Lugano şehrinde yapılan etkinliğe 30’u aşkın kişi katıldı. Etkinlikte Sibel Bulut’un yaşamına ilişkin konuşmalar yapıldı. MLKP adına yapılan konuşmada şehitlerin mücadelesine sahip çıkmanın önemine vurgu yapıldı.

Biel kentinde ortak anma

IMG-20141221-WA0006

Kürt Kültür Merkezinde gerçekleşen anma etkinliğinde bir araya gelen 50’yi aşkın kişi Sibel Bulut’u andı. MLKP ve Kürt Kültür Merkezi adına yapaılan konuşmalarda Rojava devriminin sahiplenilmesinin Arin ve Sarya’nın yolundan gitmek olduğu ifade edildi. Sinevizyon gösterimi ve konuşmalarla etkinlik sona erdi.

Bern’de ortak anma ile Sarya anıldı

IMG-20141221-WA0004

Bern kentinde gerçekleşen etkinliğe 100’ü aşkın kişi katıldı. Kürt Kültür Merkezinde yapılan anma saygı duruşu ve sinevizyon gösterimi ile başladı. Örgütler adına yapılan konuşmalarda Sarya başta olmak üzere şehitlere bağlılığın mücadeleyi büyütmekten ve Rojava devrimini sahiplenmekten geçtiği vurgulandı.

Mesajların okunduğu etkinlikte 97-98 yılında  şehit  düşen ve adı yeni açıklanan Aziz Bilgiç ve Semra Bilgiç içinde anma yapıldı. Ailesinin de katıldığı anma etkinliğinde katılımcıların duygu ve düşüncelerin ifade edildi.