Savaşa Değil, Barışa Yatırım

Savaşa Değil, Barışa Yatırım

Brüksel (24.04.2016) – Brüksel’de hükümetin savaş uçaklarına yapmak istediği milyarlık yatırım bütçesini protesto eden binler “savaş değil, devrim zamanı” sloganı eşliğinde “NATO defol, senin avcı-savaş uçaklarını istemiyoruz” diyerek yürüdü.

Savaş karşıtları, solcu örgütler, sendikalar, PTB, yeşilcilerin yoğunlukta katıldığı Pazar günü yapılan eylemde, Michel Hükümeti tarafında geçen yıl Aralık ayında savunmaya yatırım için öngördüğü 15 milyarlık bütçe protesto edildi.

Binlerin katıldığı eylemde Federal hükmetin var olan 34 adet F16 savaş uçağının eskidikleri gerekçesiyle yeni savaş uçakları ile değiştirilmesi için ayrılan bütçenin yurtdışındaki ülkelere müdahale amaçlı olduğu ve savaşa değil, barışa bütçe ayrılması gerektiğini belirten eylemciler, Belçika hükümetinin savaş politikalarını protesto etti.

Eylemde yapılan konuşmalarda; “Ortadoğu’da var olan savaş ve kargaşa dışarıdan yapılan askeri müdahale ile çözülemez. Bu çıkmaz bir yoldur. Derhal askeri müdahaleye son verilmeli ve barış için çaba sarf edilmelidir. Eğer bizler savaş uçakları ile Afganistan’a girmemiş olsaydık, şimdi bu gelişmeler yaşanmaz ve savaş bu boyuta ulaşmaz, bizler savaşın bu sonuçlarını yaşamazdık” denildi.

Yürüyüş kolu savaş uçakları üretiminde yarış halinde olan ülkeleri de protesto amaçlı Fransa, Amerika, İsveç’in savunma bakanlık büroları önünde geçerek sloganları, pankart, döviz ve konuşmaları ile protesto etti.

Belçika İşçi Partisi ( PTB) gençlik örgütü COMAC ise “Süper Marks bizden savaş değil Devrim istiyor” sloganı ile eylemde yer aldı.