Sendikalar Brüksel’de ki eylemde” çözüm yoksa ,genel grev ” dedi

Sendikalar Brüksel’de ki eylemde” çözüm yoksa ,genel grev ” dedi

 

BRÜKSEL (31.03.2015)- Belçika’da hükümetin emeklilik yaşı ve ücret artışlarının dondurulması gibi kesinti programına karşı sendikalar yine sokağa çıktı. Belediye otobüsleri grev yaptı, bazı iş sektörleri çalışmadı.

Sabah saatlerinde la place du Luxembourg’ta bir araya gelen 7 bin işçi Michel hükümetinin kemer sıkma politikalarını ve sosyal kesintileri protesto etti. Yürüyüş korteji carrefour Arts-Loi da bulunan Başbakanlık binasının önünde durarak sloganlar atı ve konuşmalar yapıldı.

FGTB Genel sekreteri Philippe Van Muylder yaptığı konuşmasında, ” zorlu bir mücadele yürütüyoruz. Bizler tüm sosyal hak ve kazanımlarımızı elimizde alacak bir hükümet projesiyle karşı karşıyayız ve hükümet yalnız degil partonlarda yanında. Ortak hareket ediyorlar. Gerici sağcı parti başkanı(NVA) Bart De Wever göçmenlere saldırıyor, ama 50 yıl önce Belçika’nın onlara ihtiyacı varken bizler çağırdık ve zenginliğimizi borçlu olduğumuz kesime şimdi saldırıyor. Hükümet yeni politikalarıyla bu zenginliğimizi yok etmek istiyor” dedi.

CSC Brüksel-Halle-Vilvoorde genel sekreteri Chris Vanmol,” kemer sıkma politikaları çözüm degil ve giderek artan yoksulluğu getirmiştir. Hükümet sağırları oynuyor ve bizim erken emeklilik ve emeklilik yaşı ile ilgili isteklerimizi duymuyor” dedi.

CGSLB Brüksel bölgesi genel sekreteri Philippe Vandenabeele,” Başbakan Michel seçim kampanyası vaatlerinden biri maaş artışlarının ındex e göre artışına karışmayacağıydı. Ama şimdi kapitalistlerin temsilcisi olduğunu gösterdi ve işçi sınfını dinlemedi, sözünü unuttu. Yapmak istedikleri, adil değil ve biz artık burada buna yeter diyoruz ”dedi.

”Çözüm yoksa genel grev” şiarıyla yapılan eylemde, konuşmalardan sonra eylemciler Özgürlük meydanına kadar yürüdü ve bir dahaki eylemde buluşmak üzere denilerek eylem sonlandırıldı.

Pazartesi sabahı iki metrodan biri çalışırken otobüs seferleri durdu.

22 Nisan’da Hükümetin tavrına göre genel greve gitme kararı alan sendikalar, 1 Nisan Çarşamba günü, Liège, Namur, Charleroi ve Flanders gibi büyük şehirlerde eylem ve kısmi iş bırakmalar yapacak.