Silvan’da Süren Sokağa Çıkma Yasağını ve Devlet Terörünü KINIYORUZ!

Silvan’da Süren Sokağa Çıkma Yasağını ve Devlet Terörünü KINIYORUZ!

Paris (11.11.2015) – Sosyalist Kadınlar Birliği (SKB), Silvan’da süren sokağa çıkma yasağı ve yaşanan devlet terörüne karşı yazılı bir açıklama yayınladı. SKB açıklamasını sizlerle paylaşıyoruz.

Silvan’da Süren Sokağa Çıkma Yasağını ve Devlet Terörünü KINIYORUZ!

7 Haziran seçimlerinin yenilgisini ve halkların kardeşleşmesini hazmedemeyen, halkların iradesini hiçe sayan AKP; katliam ve savaş politikaları, hile, şantaj ve hırsızlıkla 1 Kasım seçimlerinde aldığı yüzde 49’luk oy oranına yaslanarak kirli savaş stratejisini sürdürmektedir. Kürt özgürlük mücadelesine ve öz yönetim / özsavunma direnişine azgınca saldırmaktadır.

Başta yandaş, ırkçı, faşist medya olmak üzere, tüm güçleriyle topyekûn saldırarak, Kürdistan’ın birçok ilinde sokağa çıkma yasağını ilan etmiştir. İlan ettiği bu kuşatma ve katliamlarla, Kürt halkını esir almayı, diz çöktürmeyi, Türkiye devrimci, demokrat güçlerine ise gözdağı vermeyi hedeflemektedir.

“Silvan’ın üç mahallesi haritadan silinmelidir” diyen İçişleri Bakanlığının beyanından sonra, tepelere tanklar yerleştirilmiş, ağır silahlarla binalar top ateşine tutulmuştur. 8 sivilin katledildiği saldırılar devam etmektedir. Zırhlı polis araçlarıyla abluka altına alınan üç mahalle, özel harekât timleri tarafından uzun namlulu silahlarla taranmaktadır.

Biliyoruzki; Kürt halkı, dün olduğu gibi, bugün de kendisine dayatılan, teslim alma saldırılarına karşı, onurlu direnişini devam ettirmektedir. Faşist devletin; sömürgeci, ırkçı ve katliamcı politikalarını boşa çıkartarak, Kürdistan sokaklarını direnişleriyle özgürleştirmeye devam ediyorlar.

Yürütülen bu kirli savaşta, Kürdistanlı ve Türkiyeli halkların hiç bir çıkarı yoktur. Bu savaş; ezilen ve sömürülen tüm kesimlere karşı yürütülmektedir. Gezi’de ve 7 Haziranda parçalanan korku imparatorluğu yeniden tesis edilmek istenmektedir. Bütün savaşlarda olduğu gibi bu savaşta da en büyük kıyımı kadınlar ve çocuklar yaşamaktadır.

Sokağa çıkma yasağı ile katledilen çocuklarını derin dondurucuda günlerce bekletmek zorunda kalan ya da açlıkla boğuşan çocuklarını devlet kurşununa karşı korumaya çalışan Liceli kadınların acılarının üzerinden çok zaman geçmemiştir. Şimdi bu acılar Silvanlı kadınların omuzlarındadır. Açlığın ve savaş’ın şiddetine karşı Silvanlı kadınların yanında olmak, direnişi kadınlar cephesinden büyütmek zorundayız!..

Türkiye halklarının özgürleşmesi, Kürdistan sokaklarının özgürleşmesinden geçer.

Gün; halkların kardeşlik mevzisi ile sokakları özgürleştirme günüdür!..

Gün; kirli savaşa ve katliamlara karşı omuz omuza direnme günüdür!..

Gün; faşizme karşı, “Ya hep beraber ya hiç birimiz” şiarıyla, dimdik ayağa kalkma günüdür!..

 

SOSYALİST KADINLAR BİRLİĞİ