SKB Cibuti’li Kadınlarla Dayanışmaya Çağırdı

SKB Cibuti’li Kadınlarla Dayanışmaya Çağırdı

Brüksel (03.05.2016) – Cibuti’li kadınların Brüksel Halkevinde 25 Nisan günü başlattıkları açlık grevi devam ediyor. Onuncu günleri geride bırakan açlık grevindeki kadınların sağlık durumları gün geçtikçe kötüye gidiyor.

SKB Belçika yaptığı açıklamada, Cibuti’li kadınların yıllardır Cibuti kolluk güçleri tarafından sistematik olarak kadına uyguladıkları tecavüze ve şiddete karşı başlattıkları açlık grevi eylemine tüm kadın örgütlerin yanlarında olarak, ziyaret ederek dayanışmada bulunulmasını istedi.

SKB; “Cibuti’li kadınların Fransız ve Cibuti askerlerince yapılan tecavüzün savaş suçu olarak kabullenmesi talebi hepimizin talebidir diyerek yargı yollarının açılması için mücadelemizi büyütelim ve 7 Mayıs’ta Avenue Franlın Rooselvelt 204 1050 Bruxelles Saat: 16.00’da yapılacak eyleme katılalım” dedi.

Öte yandan Halkevindeki açlık grevcilerini Michel Hükümetinde yer alan vekiller, feminist örgütler, İnsan hakları savunucuları ve birçok kurum, parti ve örgüt temsilcileri ziyaret ediyor.

Açlık grevindeki Cibuti’li kadınlar yaptıkları açıklamada, “evet yorgunuz, sağlığımız olumsuz etkileniyor ama mücadelemiz sonuç alana kadar devam edecektir. Tüm kamuoyunu duyarlılık göstererek eylemimizin amacını kitlelere ulaştırın” dedi.