SKB: de Ateş’in geri iadesi durdurulsun!

SKB: de Ateş’in geri iadesi durdurulsun!

PARİS(29.05.2017)- Politik mültecilere yönelik bir saldırıda Yunanistan’da gerçekleşti. Faşizst rejimden kaçarak Avrupaya giden mülteciler bulunduğu ülkelerin gerici yasalarıyla yüzyüze gelmektedir. İade kararlarıyla yüzyüze gelen mülteciler, faşizmin yada gerici devletlerin kucağına atılmaktalar. Son örneği bir dönem SGDF çalışmalarını yürüten ve politik baskılardan dolayı Yunanistan’a iltica etmek zorunda kalan Julide Ateş, göaltına alınarak Türkiye’ye iade edilmek isteniyor. İade edildiği koşullarda işkence ve insanlıkdışı muameleleriyle bilinen F tipi hapishanelerine konulacak Ateş için Sosyalist Kadınlar Birliği yazılı açıklama yaparak iadenin durudurulması istendi.

Açıklamayı önemi nedeniyle aynen yayınlıyoruz.

Jülide Ateş’in geri iadesi durdurulsun!
Politik göçmenler, politik sığınma başvurusu yaptıkları ülkelerde geri iade zulmü ile karşı karşıya bulunuyorlar. Yunanistan devleti iki yıl önce politik sığınma talebinde bulunan eski SGDF üyesi Jülide Ateş’i Türkiye’ye geri iade etmek istiyor.
Jülide Ateş Türkiye’de haksızlıklara ve AKP-Erdoğan zulmüne karşı direndiği ve mücadele ettiği için çeşitli cezalarla yüz yüze kalmıştır. Bundan dolayı yaşadığı ülkeyi terk etmek zorunda kalarak Yunanistan’a göç ederek burada politik iltica talebinde bulunmuştur. Yunanistan Devleti Türkiye’de ki OHAL ve KHK koşullarında tek adam diktatörlüğünün türlü saldırılarını görmelidir. İade istemini insani bir talep olan politik iltica sürecine uygun bir şekilde yanıtlamalıdır. 
Jülide Ateş eğer Türkiye’ye gönderilirse haksız yargılamalar ve cezalara maruz kalacaktır. Bundan dolayı iade işlemine son verilerek Jülide Ateş serbest bırakılmalıdır.
 
Jülide Ateş’e özgürlük! Geri iadeler durdurulsun!
 
Avrupa Sosyalist Kadınlar Birliği