SKB Londra Kongresi Gerçekleşti

SKB Londra Kongresi Gerçekleşti

Londra (05.06.2016) – Sosyalist Kadınlar Birliği (SKB) Londra Kongresi bugün Gik-Der lokalinde gerçekleşti.

Kongre, SKB üyeleri ve dostların hazır bulunduğu salonda saygı duruşuyla başladı. Kadın önderlerinden Clara Zetkin, Rosa Luxemburg, Alexandra Kollontai, Sakineler, Kutsiye Bozoklar, Şengül Boran, Yasemin Çiftçi, Rezan Kotil,  Kobane’de savaşarak şehit düşen Sibel Bulut, Kader Ortakaya, Arin Mirkan yine İŞİD barbarlığınca katledilen Polen, Sadet, Ezgi, Hatice ve kadın komutanlarımız Yeliz ve Şirin şahsında yapılan saygın duruşuyla kongre başlatıldı.

Divan seçimine geçmeden yapılan açılış konuşmasında, kadın kurtuluş mücadelesinde örgütlü güç olma hedefi ile Londra’da sürdürdüğümüz mücadelemizi daha üst boyuta örgütlemek için bugün bir araya geldik. Özerk örgütleme modeli ile çalışmamızı sürdürürken bugün kadın özsavunma modeline hayat verdiğimiz bir süreçten geçmekteyiz. Saray faşizminin Kürdistan’da yaşatmak istediği soykırıma karşı kadınlarımız barikatlarda ön saflarda direnmeye devam ediyorlar denildi. Kongremizde kadın iradesini ve gücünü kuşanarak binlerce yılık alışkanlıklarımızda silkelenerek kadın özgürlük mücadelesini Londra’da örgütlü mücadele ile çığır açmak yarına köprü olmak yazdığımız tarihimizi gelecek kuşaklara aktarmak için SKB örgütlenelim denildi.

Ardından divan seçimi gerçekleştirildi. İki yılık faaliyet raporu okundu. Faaliyet raporunda öne çıkan çalışmaların genel kadın kitlesine mal edemediği üzerine tartışmalar yapıldı. Kongre anında hazır bulunan kadınlar eksiklikler üzerine fikirlerini ifade ettiler. Bir sonraki yönetimin yapması gereken kadın çalışmaların daha örgütlü bir çalışmaya dönüştürmesi için öneriler dile getirildi.

Divan SKB tüzüğünde yapılan madde değişikliği üzerinde bilgiler aktardı. Aday olan delegelerle birlikte seçim yapıldı ve yeni adaylar belirlendi. Dilek ve temennilerle birlikte kongre son buldu.