SKB; Zeynep Sekaanvand’ın İdam Edilmesine İzin Vermeyelim!

SKB; Zeynep Sekaanvand’ın İdam Edilmesine İzin Vermeyelim!

Avrupa Sosyalist Kadınlar Birliği (SKB), İran gerici rejiminin  22 yaşındaki Zeynep Sekaanvand’ı idam etme kararını kınayarak derhal idam kararının durdurulmasını talep etti. “Sesimizi yükseltmeliyiz her yerde yarattığımız yaşamın her alanında haykırmalıyız! ” denilen açıklamayı sizlerle paylaşıyoruz.

Paris (13.10.2016)- İran gerici rejimi genç bir kadını 22 yaşındaki Zeynep Sekaanvand’ı kızkardeşimizi 13 Ekim’de yani bugün idam etme kararı aldı. Korkunç bir yobazlık, kadın düşmanlığı, erkek egemenliği, kadın kırımı kol geziyor İran’da.

Zeynep Kürt yoksul bir ailenin çocuğu. 17 Yaşında eşi tarafından sürekli şiddete maruz kaldığı için özsavunma yaparak eşini öldürmüş 2012’de hapishaneye girmişti. Hapishanedeyken 18 yaşında olduğu idda edildi, avukatları ile görüşmesi engellendi, erkek görevlilerin yoğun işkencesine maruz kaldı, içerde bir evlilik yaparak hamile kaldığı iddia edildi, doğuma iki gün kala çocuğunu kaybetti ve şimdi idamı bekliyor.

Kadının erkeğin şiddetine karşı özsavunması böyle barbarca yöntemlerle Zeynep şahsında boşa çıkartılmaya çalışarak kadınlar korkutulmaya ve özsavunma eyleminden uzaklaştırılmaya çalışılıyor. Ama biz Çilem Doğan örgneğindende biliyoruzki eşini öldüren özsavunma yapan Çilem serbest bırakılmak zorunda kaldı ve kadın özgürlük mücadelesinin en önemli kazanımını elde etmiş olduk.

Emperyalist, kapitalist barbar sistem varlıgını sürdürmek için başta dünyanın yarısını oluşturan biz kadınları yok etmek istiyor.Bunun için yarattığı en güçlü araçlardan biri olan erkek egemen sistemi dahada güçlendiriyor.

Dünyanın her yerinde egemenlerin en büyük korkusu kadın gücü ve örgütlülüğüdür. Çünkü başta sosyalist, ilerici, feminist kadınlar mücadele ediyor, Şengal ve Kobane’de direniyor savaşıyor, Rojava’da kadın devrimi yapıyor.

Korkuları ondandır özsavunmasını yapan, direnen, mücadele eden kadınları hunharca katlediyor, tecavüzle cezalandırıyor, savaş ganimeti yapıyor pazarlarda köle gibi satıyor, kafasını kesiyor, çocuklarını öldürüyor, işkenceyle dinle değer çyargılarıyla kocasıyla kardeşiyle, babasıyla her türlü yol yöntemle saldırıyor pervasızlaşıyor. İşte bugün tüm dünyanın çgözleri önünde İran faşist diktatörlüğü özsavunmasını yapan Zeynep’i kız kardeşimizi kadın yoldaşımızı idama götürüyor. Dünyanın yarısını oluşturan kadınlar, emekçi kadınlar ve mücadeleci kadınlar Zeynep’in idam edilmesine dur demeliyiz! Çığlığına çığlık olmalıyız .. Sesimizi yükseltmeliyiz her yerde yarattığımız yaşamın her alanında haykırmalıyız! İdama hayır! demeliyiz resmini taşımalıyız ses çıkarmalıyız onun sesi olmalıyız…..

Erkeğin Şiddetine Karşı Özsavunamada Olacağız!

Jin Jiyan Azadi Kadın Yaşam Özgürlük

Avrupa Sosyalist Kadınlar Birliği