Soma katliami protestoları Londra’da sürdü

Soma katliami protestoları Londra’da sürdü

LONDRA (16.05.2014)- Soma’da yaşanan katliamı protesto eylemleri Londra’da dün de devam etti. Britanya Güç Birliği tarafından organize edilen eylem akşam saatlerinde Trafalgar Square’de S

aat 18:30’da Trafalgar Square’de bir araya gelen kitle, katliama öfkelerini haykırdı. 1,5 saat süren eylem boyunca konuşmalar yapıldı. Hükümeti ve kapitalizmi hedef alan sloganlar haykırıldı.

Britanya Kürt Halk Meclisinden gençler, baretler ve yelekler giyerek geldikleri eylem alanına girişte “Hepimiz Soma’da Madenciyiz” sloganını attılar. Kitle gençleri yoğun alkışlarla karşıladı.

Kolombiya Dayanışma Komitesi’nden Andy Higginbottom, eylemde bir konuşma yaptı. Higginbotom katliamı lanetlerken Türk hükümetini ve politikalarını eleştirdi.

GİK-DER eyleme İngilizce hazırlanmış “Özelleştirme ve Taşeronlaştırma Türkiye’de İşçileri Öldürüyor, Soma ile Dayanışmaya” yazılı pankartla katıldı. Aveg-Kon’un yayınlamış olduğu bildirinin İngilizce çevirileri eylem alanında dağıtıldı. Ayrıca SKB’li kadınlar bayrak ve dövizleriyle eylem alanındaydı.

İngiliz Socialist Workers, üyeleri de eyleme katılarak destek verdiler. Eylem, Soma’da yaşamını kaybeden maden işçileri anısına yapılan saygı duruşuyla bitirildi.