Strasbourg mitingi: Direnişi Büyütelim

Strasbourg mitingi: Direnişi Büyütelim

AP önündeki tecride karşı mitinge katılan çok sayıda kurum temsilcisi, Leyla Güven’i selamladı, tecridin insanlık suçu olduğunu ve buna karşı direnilmesi gerektiğini belirtti.

Basel 16.01 – Strasburg Avrupa Parlamentosu (AP) önünde yapılan mitinge Avrupa’nın birçok ülkesinden Kürdistanlı ve Türkiyeli devrimci sosyalistler ve yurtseverler katıldı. Miting de ilk konuşmayı Remzi Kartal yaptı. Kartal açlık Grevinin 70. Gününde Leyla Güven ve açlık grevindekileri selamladı.

Strasbourg da devam eden süresiz dönüşümsüz açlık grevinin 31’inci gününde 14 açlık grevcileri sözcüsü Nejla ve Yüksel Koç birer konuşma yaptılar. CİK Temsilcisi Melle Kasım ve MLKP Temsilcisi Hüseyin Yeter de birer konuşma yaptılar.

BEŞTAŞ: KÜRT HALKI SESİNİ DÜNYAYA DAHA FAZLA DUYURMALI

HDP Milletvekili Meral Danış Beştaş’ta mitinge katıldı. HDP Milletvekili Meral Danış Beştaş, Leyla Güven’in 70. gününde sürdürdüğü açlık grevi, 274 arkadaşımızla devam ediyor dedi. Sebahat Tuncel ve Selma Irmak’ta dün başladılar. Tecrit ve izolasyonun bir insanlık sorunu olduğunu söyleyen HDP Milletvekili Meral Danış Beştaş, tecride dikkat çekerek, “Bizler Kürt halkının sesini bu süreçte tüm dünyaya duyurmamız gerekiyor. Dünya toprakları üzerinde nasıl ki halkların varlığı tanınıyorsa, artık Kürt halkının varlığı ve hakları da tanınmalıdır” dedi.

“AKP hükümeti, tecrit ve izolasyonu bilerek yapıyor. Devrimcileri, sosyalistleri, HDP’yi, Kürt halkını ve demokrasi güçlerini yıldırmak, kendi saray saltanatını sürdürmek istiyor. Bizler her alanda söylüyoruz tecrit ve izolasyon insanlık suçudur.” Avrupa ülkelerinin tutumunu da eleştiren Meral Danış Beştaş, “bugün bu tutumu protesto için buradayız” diye konuşarak, “Bir an önce Avrupa ülkelerinin tutumunu değiştirmesini bekliyoruz” dedi.

MLKP: BİZE DÜŞEN GÖREV SONUNA KADAR DİRENMEKTİR

MLKP adına konuşan Hüseyin Yeter, “Başlatılan açlık grevi eylemi direnişini her alanda büyüterek bu direnişe destek olmamız lazım. Tarih bize bir kez daha gösterdi ki, faşist politik rejimin kurumları olan CPT, Avrupa Konseyi (AK) bu tecride sessiz kalıp, Türk rejiminin yanında olduklarını gösterdi. Bizlere düşen görev de sonuna kadar direnmektir ve de direneceğiz” diye konuştu.

MLKP adına konuşan Hüseyin Yeter, açlık grevinde olanları selamladı. “Leyla Güven’in bir buzkıran dalgası yaratığını, bu dalganın giderek yayıldığını görüyoruz. Ve inanıyoruz ki kazanıma dönüşecektir” dedi. “Başlatılan açlık grevi eylemi direnişini her alanda büyüterek bu direnişe destek olmamız gerektiğini belirtti. Tarih bize bir kez daha gösterdi ki, faşist politik islamcı rejimin AKP ve ona bağlı hukuk kurumlarına ve uygulamalarına karşı birleşmeliyiz . Birlikte güçlü bir mücadele ile karşı koymalıyız. Avrupa devletleri ve onlara bağlı kurumları, işkenceyi izleme komisyonu CPT, Avrupa Konseyi (AK) bu tecride sessiz kalarak, Türk rejiminin yanında olduklarını göstermişlerdir. Bizlere düşen görev de faşizme karsı sonuna kadar direnmektir ve de direneceğiz” diye konuştu.

Strasburg daki açlık grevcilerinin yanı sıra, Frankfurt’ta destek amacıyla düzenlenen dönüşümlü açlık grevi eylemcileri adına Yeni Kadın üyesi Hülya Onur konuştu. Onur, konuşmasında tecrit ve faşizmin öncelikli olarak kadınları vurduğuna dikkat çekerek, Leyla Güven’in zindandaki direnişini selamladı, işkencelere karşı kadın direnişinin önemine işaret etti.

Miting, konuşmaların ardından sona erdi.

Açlık Grevleri: DOSYA