Stuttgart`da Kobane`ye destek eylemi

Stuttgart`da Kobane`ye destek eylemi

 

STUTTGART (04.10.2014)- Stuttgart’da 4 ekim Cumartesi günü Gar’ın önünde başlayan ve Schlossplatz’a kadar yürüyüş ile devam eden Kobane’ye destek eylemine binler katıldı. Kobane’de dişe diş devam eden direniş, İŞİD çetelerine karşi mücadeleye destek veren Stuttgart’ da ki halkların öfkesi sloganlarla sokakları kapladı. Biji berxudane Kobane, biji berxudane YPJ, biji berxudane pay, yaşasın uluslararası dayanışma sloganlarını haykırdılar. Alkış ve zılgıtlarla Kobane halkı yalnız değil dediler.Polisin kamera çekimi yaparak provoke etmeye çalıştığı eylemde PKK sloganlarını atamazsınız uyarıları nedeniyle yer yer gerginlikler yaşandı. Bir grup eylemci genç, kendi cep telefonlarının kameralarıyla polisleri çekmek istedikleri için polis eylem bitimine doğru gençleri abluka altına almaya çalıştı.

Yürüyüşün ardından miting alanında, HDP Mardin milletvekili Bitter Yildiz Kürtçe bir konuşma yaparken, Die Linke, MLPD, İCOR adına ise Almanca konuşmalar yapıldı. Kobane ye giden heyetle olan temsilciler konuşmalarında, yüzlerinde yaşadıkları ve gördükleri acının izlerini taşıyorlardı. Kobane’de ciddi saldırıların olduğunu, karşılığında YPG ve YPJ’nin ciddi direnişinin olduğunu belirttiler. Kuzey Kürdistan sınırında Suruç’da halkın ve demokratik kitle örgütlerin dayanışmasına izin verilmediğini, Türk askerinin gazla ve fiziki müdahalede bulunduğunu ifade etti.Kobane, Rojava, Gazze yalnız değildir, yaşasın özgür Kürdistan sözleriyle biten konuşma zılgıtlar,alkışlar ve sloganlarla eylem bitirildi. PYD,SKB, MLKP, YS, Partizan, Alınteri, MLPD’nin bayraklarının olduğu eylemde MLKP festival bildirileri ve Aveg- Kon’un Kobane bildirileri dağıtıldı.

Yürüyüş kortejine kefenlerle katılan kadınlar, yürüyüşün başında ve sonunda Skb yürüttüğü Kobane’ye yardım kumbaralarıyla dolaşarak önemli bir miktar toplandı.