Stuttgart’ta Erbay, Öter ve Şahin anması yapıldı

Stuttgart’ta Erbay, Öter ve Şahin anması yapıldı

Stuttgart (28.12.2015) – İstanbul/Gaziosmanpaşa’da polisin infaz amaçlı olarak bir eve yaptığı operasyonda çıkan çatışmada yaralı ele geçirildikten sonra katledilen MLKP savaşçısı komünist kadınlar Yeliz Erbay ve Şirin Öter, Kobanê’nin güneyinde IŞİD’e karşı mücadelede yaşamını yitiren MLKP savaşçısı İsmet Şahin, Almanya’nın Stuttgart kentinde anıldı.

100’e yakın insanın ve İsmet Şahin’in amcasının katılımıyla 27 Aralık Pazar günü AGİF’e bağlı Gik-Der konferans salonunda yapılan anma etkinliğinin açılış konuşmasını AGİF temsilcisi yaptı.

AGİF temsilcisi, AKP faşizminin ve onun başı Erdoğan’ın, 1915 Ermeni Soykırımından 1938 Dersim Soykırımına, 6-7 Eylül 1955’lerden 1990’lara dek süregelen katliam ve soykırımların mirasını devralarak Kürt illerinde, Suruç, Ankara ve İstanbul’da katliamcı devlet geleneğini sürdürdüğünü, 1990’lardaki ev ve sokak infazlarını yeniden tırmandırdığını belirtti.

AKP faşizminin 5 ayda 6 kadın devrimciyi ev infazlarıyla katlettiğini belirten AGİF temsilcisi, katliamlara karşı direniş geleneğinin de büyüyerek sürdüğünü, kaybedenin AKP faşizmi, kazananın ise özgürlük, demokrasi ve sosyalist güçler olacağının altını çizdi.

Anma etkinliği, Yeliz Erbay, Şirin Öter ve İsmet Şahin şahsında, özgürlük, devrim ve sosyalizm şehitleri anısına saygı duruşuyla devam etti.

Anma etkinliğinde komünist kadınlar Yeliz Erbay ve Şirin Öter ile ilgili Komünist Kadınlar Örgütü’nün açıklamasını bir devrimci kadın, MLKP MK’nın açıklamasını MLKP temsilcisi bir kadın okudu. MLKP Rojava’nın İsmet Şahin ile ilgili yaptığı açıklamanın da okunmasının ardından üç komünist savaşçıyla ilgili hazırlanan sinevizyon izlendi.

28.12.2015-Stuttgart

İsmet Şahin’in amcası İsmail Şahin anma etkinliğindeydi

Kobanê şehidi İsmet Şahin’in amcası İsmail Şahin, etkinlikte bir konuşma yaptı. Rojava şehitlerini saygıyla selamladığını belirten İsmail Şahin, “İsmet yoldaş yeğenimdi.  O ezilen halkların yoldaşıydı. Bizim için gurur vericiydi. Sahiplenilmesini gördükçe duygulanıyorum. Anılarını mücadelemizde yaşatacağımıza inanıyorum” dedi ve konuşmasını yoğun alkışlar eşliğinde tamamladı.

Etkinlikte MKP taraftarları, ATİK ve Mücadele Birliği adına da birer konuşma yapıldı. Konuşmacılar MLKP savaşçılarını saygıyla andıklarını, mücadelelerini devralarak yaşatacaklarını, savaşımlarının savaşımız olduğunu belirterek duygu ve düşüncelerini aktardılar.

Etkinlikte 19 Aralık Cezaevleri katliamına ilişkin de bir konuşma yapıldı.

Şehitlerin kişisel eşyalarının da sergilendiği anma etkinliği duygu yoğunluğuna bezenmiş yoğun alkışlarla sonlandı…