Stuttgart’ta Mayıs Ayı Şehitleri Anıldı

Stuttgart’ta Mayıs Ayı Şehitleri Anıldı

Stuttgart (08.05.2016) – Stuttgart Demokratik Güç Birliği Platformunun düzenlediği, moderatörlüğünü Gazeteci Necati Abay’ın yaptığı Mayıs ayında Türkiye ve Kürdistan devriminde şehit düşenler anısına bir panel gerçekleştirildi.

Panelde, Deniz Gezmiş’den İbrahim Kaypakkaya’ya, Haki Karer’den Dörtlere, Mazlum Doğan’dan Mahir Çayan’a dek özgürlük, devrim ve sosyalizm mücadelesinin şehitleri anıldı.

Arena Kültür Merkezinde düzenlenen Panelde Nav-Dem adına Jinda Deniz, Partizan adına Mustafa Demirkaya birer konuşma yaptı…

Panelde, şehit aileleri komitesi KOMAW, salonda bulunan şehit yakını annelere birer çiçek verdi, anneler şehitlerle ilgili duygu yüklü konuşmalar yaptı.

3

Etkinlikte “idam edilişlerinin 44. yılında, onların yolundan yürüyenler olarak, faşizme karşı birleşik mücadeleyi büyütenler olarak Türkiye devrimci hareketinin önderlerinden Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ı anıyoruz” denildi.

Etkinlikte, Kürt özgürlük hareketinden, 1982 18 Mayısı’nda Amed Zindanı’nda sömürgeci-faşist rejime karşı bedenlerini ateşe veren dörtler, Ferhat Kurtay, Eşref Aynık, Necmi Öner ve Mahmut Zengin; yine Kürt özgürlük hareketinden Haki Karer, Halil Çavgun, Mehmet Karasungur ve İbrahim Bilgin yoldaşlar anıldı…

Panelde, 18 Mayıs 1972’de Amed işkencehanesinde katledilen, ser verip sır vermeyen, Türkiye devrimci hareketinin önderlerinden İbrahim Kaypakkaya anıldı.

30 Mart 1972’de, Kızıldere’de katledilen Türkiye devrimci hareketinin önderlerinden Mahir Çayan ve yoldaşları Hüdai Arıkan, Cihan Alptekin, Nihat Yılmaz, Ertan Sarıhan, Ahmet Atasoy, Sinan Kazım Özüdoğru, Sabahattin Kurt, Ömer Ayna ve Saffet Alp anıldı.

Panel, “Mehmet Tunçların, Yeliz Erbayların, İbrahim, Mazlum, Deniz ve Mahirlerin ideallerine bağlı kalmanın yegane yolunun özgürlük ve sosyalizm mücadelesini daha da büyütmekten, devrimciliğimizi daha da geliştirmekten geçtiği” vurgusuyla sonlandı…