Stuttgart’ta MLKP’nin Rojava şehidi Halil Aksakal anıldı

11647296_10206729321020293_621430420_nSTUTTGART(21.06.2015)-21 Haziran Pazar günü Stuttgart’ta Almanya Göçmen İşçiler Federasyonu (AGİF)’e bağlı Stuttgart Göçmen İşçiler Kültür Derneği (Gik-Der) Konferans salonunda MLKP ve Enternasyonal Özgürlük Taburu savaşçısı Halil Aksakal (Mazlum Aktaş) anıldı.

Stuttgart’taki Kürt Toplum Merkezi, Tohum Kültür Merkezi ve SYKP temsilcilerinin de aralarında olduğu 50’yi aşkın katılımla gerçekleşen anma etkinliği, 18 Haziran günü, Rojava’da Girê Spî’ (Til Abyad)’ın özgürleştirilmesi hamlesi sırasında faşist DAİŞ çeteleriyle giriştiği çatışmada şehit düşen MLKP savaşçısı Halil Aksakal şahsında Rojava devrimi, özgürlük ve sosyalizm şehitleri anısına yapılan saygı duruşuyla başladı.

AGİF temsilcisi yaptığı konuşmada, büyük savaşların büyük bedeller ödenerek kazanıldığını, Halil Aksakal’ın da bu bedellerden birisi olduğunu, Arin Mixran, Sibel Işık, İvana Hoffmann gibi dünyanın en güzel kadınlarının, dünyanın en çirkin erkeklerini dize getirdiğini, Rojava’da kardeşlik köprüsünün emperyalist, gerici güçlere meydan okuduğunu belirtti.

Etkinlik, MLKP Rojava ve Enternasyonal Özgürlük Taburu Komutanlığının açıklamalarının okunmasıyla devam etti.

“Mazlum yoldaş, Arap ulusuna mensup bir komünist olarak, faşist DAİŞ çetelerine karşı Arap halkımızın onurunu koruyan, o uğurda en önde yürüyen bir savaşçıydı. Til Hamis’ten Cez’a’ya, Mebruka’dan Heseki’ye, Til Temir’den Serekani cephesine kadar Cizîre kantonundaki tüm cephelerde, havancı, bisvingçi, biksici ve operasyoncu olarak yer alan Mazlum yoldaşımız, beraber savaştığı herkese güven veren bir komutandı. Kaldığı birliklerde tim, kol ve takım komutanlıkları yapan Mazlum yoldaşımız, yaratıcı taktikleri ve cesur hamleleri ile öne çıkan bir savaşçıydı.” denildi.

Rojava şehidi Halil Aksakal’ı anma etkinliği, Halil Aksakal’ın şehit düşmesinden kısa bir süre önce Ronahi TV’ye verdiği röportaj ve Türkiye’deki etkinliklerden derlenmiş sinevizyon gösteriminin ardından alkışlarla, duygu yüklü bakışlarla, DAİŞ çetelerine ve işbirlikçisi AKP hükümetine yönelik kin ve öfke birikimiyle sonlandı…