Stuttgart’ta Rojava devrimi kutlandı, Suruç şehitleri anıldı

Stuttgart’ta Rojava devrimi kutlandı, Suruç şehitleri anıldı

 

Stuttgart’ta 16 Temmuz Cumartesi günü düzenlenen yürüyüş ve mitingle Rojava Devriminin 4. Yıldönümü kutlandı, 1. Yıldönümünde Suruç şehitleri anıldı.

Lautenschlager caddesinde başlayan miting, Rojava devrimi şehitleri anısına yapılan saygı duruşuyla başladı.

Miting ve ardından yapılan yürüyüşte, Civanen Rojava Stuttgart imzalı Almanca pankart, Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) imzalı ve üzerinde Suruç şehitlerinin resmi bulunan Almanca pankart, Suruç şehitlerinin posterleri, PYD, MLTP, Partizan, Alınteri bayrakları taşındı.

Rojava devrimi bir kadın devrimidir

PYD adına Kürtçe yapılan konuşmada Rojava şehitleri anıldı. Konuşmacı bir insanlık devrimi, bir kadın devrimi olan Rojava devriminin önemini anlattı, Ortadoğu’da ve Kürdistan’da yarattığı etkinin altını çizdi. Konuşma sloganlarla sonlandı.

Ardından Halkların Demokratik Kongresi- Avrupa (HDK-A) Stuttgart Meclisi adına gazeteci Necati Abay bir konuşma yaptı. Abay konuşmasında, “alkışlarımızla Rojava halklarına Stuttgart’tan sevgi ve selamlarımızı gönderelim” çağrısına yaptı, kitle yoğun alkışlarla Rojava halklarına sevgilerini gönderdi.

Necati Abay konuşmasının devamında, 15 Temmuz Askeri Darbe girişimi konusunda da “bizler devrimciler, sosyalistler olarak, HDK-A Stuttgart Meclisi olarak sömürgeci faşist rejimin AKP eliyle yaptığı sivil darbeye de, Askeri darbeye de karşıyız, halklarımızı kurtuluşu, özgürlük ve demokrasi güçlerinin 3. yolu” olduğunu belirtti.

1. Yıldönümünde Suruç şehitleri miting ve yürüyüşteydi

Miting ve yürüyüşte, Rojava devrimine, Kobanê direnişine güç katmak için Türkiye’nin dört bir tarafından toplanarak Suruç’a gelen ve 20 Temmuz’da bombalı saldırıyla katledilen 33 genç devrimci, 1. yıldönümünde anıldı.

Suruç şehitlerinin Türkçe ve Almanca mektubu bir kadın ve bir erkek devrimci tarafından Türkçe ve Almanca olarak paragraf paragraf okundu ve kitlenin yoğun alkışıyla, sloganlarla karşılandı.

Miting, yapılan yürüyüşün ardından sloganlarla sonlandı…

IMG_2103

IMG_2105

IMG_2113