Suruç katliamı İsviçrede kitlesel lanetlendi

IMG_7250ZÜRİH(26.07.2015)-İsviçre’nin Zürih kentinde bir araya gelen binlerce kişi Suruç’ta katledilen 31 Sosyalist genci andı. İsviçre Demokratik Güç Birliği (İDGP) tarafından organize edilen ve 25 Temmuz günü Helvetia meydanında bir araya gelen yaklaşık 4 bin kişi ellerinde bayraklar ve pankartlarla Suruç katliamını lanetledi, başlatılan hava harekatında yaşamını yitiren HPG Konsey üyesi Servan Arslan, İstnabul’da infaz edilen devrimci ,Günay Özarslan ve Suruç şehitleri için bir dakikalık saygı duruşu  yaptı.

İzin başvurusu yapılmasına rağmen gerekçe göstermeden izin verilmemesine tepki gösteren tertip komitesinin eylemi yapma kararlılığının ardından yürüyüş izni vermek zorunda kalan Polis Türkiye’yi aratmayan bir güç yığınağı yapması dikkat çekti.

Helvetia meydanın toplanan kitleye bir konuşma yapan MLKP temsilcisi, Suruç şehitlerini andı. Temsilci,  ‘ AKP’nin örgütlediği ve DAİŞ’in tetikçi olarak kullanıldığı Suruç katliamı gerçekleşti. Orada yoldaşlarımız, canlarımız ölümsüzleşti. 100’ü aşkın yoldaşımızda yaralandı. Onlar, genç komünistlerdi, partimizin yıldızlarıydı. Onlar devrime, sosyalizme ve özgürlüğe tutkuluydular. Onlar gelenekten geleceğe devrimci değerlerin ve savaşımın taşıyıcılarıydılar’ şeklinde konuştu.

Denizlerin ZAP köprüsünü,2015 Temmuzunda Devrimci hareketle Kürt Özgürlük hareketi arasında köprü olmak olduklarını belirten MLKP temsilcisi, onların İvana2nın Sinan’ların, Sibel’lerin yoldaşlarıydılar dedi. Onların Van depreminde, Roboski’de Kürt halkının yanında olduklarına dikkat çeken temsilci aynı zamanda Tersane işçilerinde Soma katliamına kadar işçi sınıfının sorunlarıyla da ilgilenen genç devrimciler olduğunu vurguladı.

IMG_7198Temsilci Erdoğan’ın son günlerde ABD ve Rusya emperyalistlerinde icazetleriyle tam bir savaş konsepti oluşturduğunu belirterek, basında açıkça infaz edin, tutuklayın, gereğini yapın dediğini aktardı. Ardından hava harekâtının, tutuklama terörünün ve infazların başladığını belirten MLKP temsilcisi, yeniden 90’lı yılların başladığına işaret etti.  Dünya halklarının gözünde de kabul gördüğü gibi, son olarak da Suruç’ta ortaya çıktığı gibi DAİŞ ile AKP  siyasi ve ideolojik ortaklar olduğunu belirten MLKP Temsilcisi ABD ile anlaşarak içte ve bölgede kirli savaşı yeniden başlattıklarını belirtirken mücadelenin büyütülmesinin önemine vurgu yaptı.  MLKP temsilcisi konuşmasını Rojava devriminin savunulmasının önemine dikkat çekerek parti olarak savaşmaya ve inşa etmeye devam edeceklerini belirtti. Sık sık konuşması alkış ve sloganlarla kesilen MLKP temsilci herkesi direnişi çağırarak konuşmasını sonlandırdı.

Daha sonra yürüyüşe geçen kitle sloganlarla şehir merkezinde dolanarak aynı meydan geldi. Yaklaşık 2 saat süren yürüyüş sırasında çevrede izleyenlere katliamı ve direnişi anlatan kitle sık sık sloganlar attı. En önde Suruç şehitlerinin resimleri ardından MLKP’nin ‘Suruç Şehitleri Ölümsüzdür’ imzalı pankartı, sırayla İDGP ve diğer kurumların pankartları kortejde taşındı. Yüzlerce değişik örgüt ve kurumların bayrak veflamaların taşındığı eylem Helvetia meydanında yapılan miting ile devam edildi. Burada DEM-KURD, Partizan, İDHF, SYKP, İsviçre Alevi Birlikleri Federasyonu, Avrupa Süryani Birlikleri, Kürt Kadın Hareketi, PYD  temsilcileri birer konuşma yaparak katliamı kınadı, şehitleri andı. MLKP Rojava’nın mesajının da okunduğu eylem olaysız sona erdi. Aufbau’nun yanı sıra antifaşist ve anarşistlerde katılarak eyleme destek verdiler.