Suruç şehitleri için Paris’te binler yürüdü

PARİS (25/07/2015)- Suruç’ta 31 devrimcinin katledildiği DAİŞ-AKP katliamını protesto etmek için Fransa’nın başkenti Paris’te binlerce kişi toplandı.
IMG_1829

Paris’te “Suruç katliamının hesabını soruyoruz” başlığıyla yapılan eylem çağrısı üzerine binlerce kişi Gare De L’est meydanında toplandı. “Suruç’taki katliamın hesabını soracağız” yazılı pankart açılan yürüyüşte, Suruç şehitlerinin resimleri taşındı.

ACTİT, SKB, Kürt Toplum Merkezi, FEDA, FUAF, Partizan, NPA ve Sol Cephe’nin de aralarındığı yer aldığı onlarca derneğin katıldığı eylemde, Kandil’e yönelik hava saldırıları da protesto edildi.

“Hepimiz SGDF’liyiz”, “Hepimiz Kobanê’liyiz”, “Kahrolsun faşist Türk devleti” ve “Katil Erdoğan, barbar DAİŞ” sloganları atılan eylemde Republique Meydanı’na kadar yüründü. Çok sayıda Fransız örgütünün de katıldığı yürüyüşte AKP’nin savaş politikası ve DAİŞ’e verdiği destek teşhir edildi.

Republique Meydanı’nda yapılan saygı duruşunun ardından Young Struggle adına bir konuşma yapıldı. Katliamdan sağ kalanların anlatımlarının okunduğu konuşmada, Kobanê’nin yeniden inşası için yola çıkan gençlerin mücadelesine sahip çıkılacağı belirtildi, “Hüznümüz büyük, öfekemiz sınırsız.Biz onların DAİŞ’in vahşetini, insanlık dışı yıkımlarını yeni bir yaşam inşaa ederek imha edeceğiz.” denildi.Konuşmada SGDF’liler ile dayanışma içinde olacakları belirtildi “Sizin mücadeleniz bizim mücadelemizdir” denildi.Young Struggle meydanları zapt etme çağrısı yaptı “Öfkemizi sokağa taşıyalım ve KOBANE’deki yeniden inşaasını tüm gücümüzle destekleyelim” denildi.

Eylemde MLKP adına yapılan konuşmada faşist DAİŞ çetesinin katliamcı ve vahşi yüzünün bu kez Suruç’ta ortaya çıktığı ifade edildi. “Silahsız savunmasız genç devrimcileri hedefleyerek kitle katliamıyla insanlık suçlarıyla bir yenisini eklediler” denilen konuşmada, katliamda dökülen kanların DAİŞ’in olduğu kadar AKP’nin de ellerinde olduğu belirtildi. İkiyüzlü açıklamaların kimseyi aldatamayacağını belirten MLKP temsilcisi şunları söyledi: “Faşist politik İslamcı DAİŞ’in sosyalist gençlere saldırısı tesadüf değildir. Onlar Kobanê direnişinde, Rojava devriminin tüm cephelerinde savaştılar. Emre olup, Sinan olup, Ivana olup ölümsüzleştiler. Çünkü onlar Haziran Ayaklanması’nda, Kobanê dayanışmasında, 6-8 Ekim serhildanında en ön saflarda yürüdüler. Çünkü onlar direniş ve eylemlerinde, işçilerle ve ezilenlerle, Kürt halkıyla birlikteydiler. Faşist politik islamcı örgüt DAİŞ’in suç ortakları bugün AKP, faşist Türk devleti olduğunu hepimiz biliyoruz. Şu an Kürdistan’ın ve Türkiye’nin dört bir yanında operasyonlar devam ediyor. Kobanê’de büyüyüp Ortadoğu karanlığında bir güneş gibi parıldıyor, Kobanê devrimini yaşatmak, Ortadoğu’daki emperyalizmin ve kapitalizmin barbarlığını ortaya çıkaran Kobanê devrimini savunmak devrimi savunmaktır. Bugün bize düşen görev 31 devrimci genç yoldaşımızın mücadele anılarını yaşatmaktır.”

IMG_1836

KCD-E Eşbaşkanı Murat Ceylan yaptığı konuşmada, faşizmin topyekun saldırısına karşı topyekun direniş çağrısı yaptı. AKP’nin Kürdistan dağlarında yaptığı saldırıyı nefretle kınadığını ifade eden Ceylan, şantajcı tecrit politikası ve operasyonlardan derhal vazgeçilmesi gerektiğini kaydetti. Ceylan, “AKP bombalarla boyun eğdirmek istiyorlar, bunu hiç başaramadılar, başaramayacaklar” dedi.

PYD Fransa Temsilcisi Xalit İsa ise uluslararası kamuoyunu Erdoğan’dan desteğini çekmeye çağırdı. İsa şunları söyledi: “DAİŞ Kobanê’ye Erdoğan istediği için girdi. Asıl terörist DAİŞ ve Erdoğan’dır. Avrupa’daki ülkeler artık buna göz yummamalı” dedi.

Paris Belediye Başkanı da yaptığı konuşmada, “Sizin davanızı destekliyoruz, çünkü sizin davanız demokrasi için. Paris her zaman sizin yanınızda” dedi.

FEDA adına konuşan Pir Rıza Yağmur ise Suruç katliamı ve devamında gelen hava operasyonlarına karşı tüm demokrasi güçlerinin bir arada karşı koyması gerektiğini söyledi. Mitingde FUAF, Fransız Komünist Partisi, TKP/ML, Kürt Öğrenciler Derneği, HDK ve Sol Cephe adına da konuşmalar yapıldı.