Suruç Şehitleri Londra’da Anıldı

Suruç Şehitleri Londra’da Anıldı

Londra (26.07.2015) – Suruç katliamında yaşamını yitiren 31 SGDF’li genç için bugün Londra’da anma gerçekleştirildi.

Britanya Demokratik Güç Birliğinin çağrısıyla Gik-Der Lokalinde yapılan anma, Suruç’ta yaşamını yitiren gençlerimiz için saygı duruşuyla başladı. Saygı duruşunu, açılış konuşması ve MLKP adına yapılan konuşmalar izledi. Hazırlanan sinevizyon gösterimi yapıldı.

MLKP adına yapılan konuşmada; faşist devletin tarihinin katliamlar tarihi olduğu belirtilerek, Suruç’ta yaşanan katliama kadar 80 yıllık tarih Kürtlere, Alevilere, azınlık halklara yönelik katliamlarla doludur denildi. “Suruç’ta katledilen SGDF’li 31 yoldaşımız bir kaç aydır Kobane için bir kampanya yürütüyorlardı. Onlar, Rojava devrimimizi savunmak için, savaşta yıkılmış bir kenti inşa etmek için yola çıkmışlardı. Bu inşa çalışması soyut anlamda bir bina inşası değildir, bir devrimin inşası için yürütülen bir kampanyadır. Kültürel, sosyal ve maddi bir inşa için yola çıkmışlardı” denilen konuşmada; bugünün en acil görevinin birlikte mücadelenin büyütülmesi olduğu vurgulandı.

Anmada daha sonra Britanya Kürt Halk Meclisi, Britanya Alevi Federasyonu, Londra Partizan taraftarları ve Day-Mer yöneticileri söz alarak birer konuşma yaptılar. Konuşmalarda ortak vurgu; savaş adımlarının atıldığı bu günlerde tüm kesimlerin ortak mücadeleyi büyütmesi gerektiği oldu.

Anma boyunca “Devrim şehitleri ölümsüzdür, Suruçta düşene dövüşene bin selam, Şehit Namırın, Yaşasın devrimci dayanışma, Şehitler yaşıyor MLKP savaşıyor” sloganları atıldı.

Yol Trafiğe Kapandı

Anma öncesi saat 14:00’de DGB bileşenleri, Suruç’ta yaşanan katliam, Medya savunma alanlarına yönelik bombardıman, İstanbul Gazi Cem evine yönelik polis şiddeti ve onlarca ilde gerçekleştirilen göz altı saldırılarına karşı, Dalston tren istasyonu önünde yolu trafiğe kapattı.

Sağanak yağışa rağmen yolu kapatan kitle adına burada konuşmalar yapılarak Türk devleti protesto edildi. Yarım saat boyunca yolu trafiğe kapatan kitle buradan sloganlarla Gik-Der ‘e kadar yine yolu trafiğe kapatarak yürüdü. Yol boyunca sloganlarla ve konuşmalarla yaşanan süreç protesto edildi.

Stoke Newington polis karakolu önüne gelindiğinde yürüyüş bitirildi. Burada yapılan konuşmada da, devletin toplumun her kesimine saldırdığı belirtilerek, yapılması gereken de bu saldırılara karşı top yekun birlikte karşı koymaktır denildi.

Kitle buradan anmaya katılmak üzere Gik-Der’e geçti

Londra anma-2 Londra anma-3 Londra anma-4 Londra anma-5 Londra anma-6