Tayyip Erdoğan, Brüksel’de protesto edildi

Tayyip Erdoğan, Brüksel’de protesto edildi

BRÜKSEL (21.01.2014)- Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Avrupa Parlamentosu’na gelen Recep Tayyip Erdoğan, AP önünde ABDEM bileşenleri tarafından protesto edildi.

Erdoğan, AP’de temaslarda bulunurken parlamento dışında da protesto sesleri yükseldi. Avrupa Barış ve Demokrasi Meclisi (ABDEM) Belçika bileşenlerinden Belçika Göçmenler Kolektifi (BGK), Belçika Alevi Birlikleri Federasyonu (BABF), Belçika Kürt Dernekleri Federasyonu (FEKBEL) ve Sosyalist Kadınlar Birliği (SKB)’nin organize ettiği eyleme iki yüzü aşkın kişi katıldı.

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) Başkanı Turgut Öker’in de destek verdiği eylemde sık sık “Hırsız var”, “Her yer AKP, her yer yolsuzluk), “Yaşasın halkların kardeşliği”, “Her yer Taksim her yer direniş”, “Kahrolsun faşist Türk rejimi” sloganları atıldı.

Eylemde yapılan konuşmalarda AKP ve Erdoğan’ın iktidarının hırsızlık, yolsuzluk vb bilindik icraatlarının gün yüzüne çıktığına vurgu yapıldı. Erdoğan’ın çürümüş düzeninin halklarımız nezninde teşhir olduğuna dikkat çekildi.

Eylemde ABDEM, BABF, BGK ve SKB imzalı pankartların yanı sıra, KCK, SKB, AvEG-Kon bayrakları ve Abdullah Öcalan’a özgürlük talep eden posterler de açıldı.

Olaysız son eren eylem, boyunlarına Türk bayrağı takan üç faşist genç tarafından provoke edilmek istendi. Olaya müdahale eden polis üç faşisti gözaltına aldı.

Rışto Tunç