TC’nin rehine politikası devam ediyor; Adil Demirci tahliye edilmedi

TC’nin rehine politikası devam ediyor; Adil Demirci tahliye edilmedi

ETHA muhabiri Adil Demirci’nin aralarında olduğu 23 kişinin duruşması görüldü. Demirci savunmasında “Muhalif kimliğimden dolayı bu cenazelere katıldım. Cenazeye katılmak en doğal hak” dedi. Duruşma sonrasında mahkeme kararı açıklandı. Mahkeme, ETHA Muhabiri Adil Demirci ile beraber 6 kişinin tutukluluğunun devamına, 6 kişinin tahliyesine karar verdi.

20 Kasım 2018 – ETHA muhabiri Adil Demirci, ESP MYK Üyesi Mesut Çeki ve SGDF MYK Üyesi Özge Doğan’ın da aralarında bulunduğu 12’si tutuklu 23 kişinin yargılandığı dava Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi 25. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Davayı Almanya SPD Milletvekili Rolf Muetzenich, Almanya Sol Parti Milletvekili Heike Haendel, Alman Gazeteci -Yazar Guenter Wallraff, NRW eski Eyalet Bakanı Anke Brunn, Alman Konsolosu Michael Reifenstuehl izledi.

GAZETECİLİK FAALİYETLERİMDEN DOLAYI TUTUKLUYUM

İlk sözü alan ETHA muhabiri Adil Demirci, kanser hastası annesiyle birlikte İstanbul’a ziyarete geldiklerini söyledi. Demirci, “Havalimanında hiçbir sorun yaşamamasına rağmen kaldığım ev basıldı. Türkiye’ye 2015’te doktora yapmak için geldim. ETHA’da İngilizce ve Almanca çeviriler yaptım. Yeliz Erbay ve Şirin Öter’in cenazesine de muhalif kimliğimden dolayı katıldım. 5 yıl önce Serkan Tosun cenazesine ise IŞİD çetesine karşı mücadelede hayatına kaybettiği için katıldım. Söz konusu cenazelere IŞİD’e karşı olduğum için katıldım. Katıldığım eylemlerde herhangi bir polis müdahalesi yoktu, insani, en doğal hakkımdır cenazeye katılmak. 7 aydır gazetecilik faaliyetlerimden dolayı tutukluyum ve tahliyemi talep ediyorum” dedi.

Demirci’nin avukatı Mustafa Peköz de ETHA’nın tüzel bir kişilik olduğunu vurgulayarak yasadışı olmadığını, “Eğer yasadışıysa neden kapatılma kararı yok” diye sordu. Peköz şunları söyledi: “Eğer ETHA ve AGİT yasadışı olsaydı, dünya çapında müvekkilimizle ilgili haberler yapılmazdı. Eğer bunlar yaşadışıysa müvekkilimizle ilgili haberler de yasadışı olurdu.”

ESP: 6 aydır tutsak olan üyelerimiz için Çağlayan Adliyesi önünde basın açıklaması yaptık. Üyelerimize Özgürlük! ESP Umuttur Umut Dimdik Ayakta!

SGDF MYK Üyesi Özge Doğan ifadesinde, ”Hem öğrenci gençliğin tüm demokratik taleplerini hem de IŞİD’e karşı mücadeleyi yükselten genç kadınların iradesini sahipleniyorum” dedi

ESP MYK Üyesi Mesut Çeki ifadesinde, ”Süleyman Yeter işkencede katledilmiş bir işçi önderidir.Bir sosyalist olarak hem Yeter’in hem de diğer devrimcilerin anmalarına katıldım” dedi.

ESP Parti Meclisi Üyesi Ali Karaçay ifadesinde, “Ankara katliamı tanığıyım. Yüzlerce insanımızı katleden Işid’e karşı savaşırken yaşamını yitirenlerin cenazelerine katılmayı borç bilirim” dedi.

Mahkeme savcısı Celal Yaman, Mesut Çeki, Özge Doğan, Mehmet Kandemir, Mustafa Kubilay Sever’in tahliyesini talep etti. Duruşma, avukat savunmalarıyla tamamlandı. Karar için duruşmaya 15 dakika ara verildi

Ara sonrası mahkeme kararında, Celal Yaman, Mesut Çeki, Özge Doğan, Mehmet Kandemir, Ali Murat Yıldız ve Mustafa Kubilay Sever’in tahliyesine karar verildi.

ETHA muhabiri Adil Demirci, Ali Karaçay, Ersin Sedefoğlu, Gönül Gören, Hasan Kılık, Engin Sınağ’ın ise tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Mahkeme bir sonraki duruşmayı 14 Şubat 2019 tarihine erteledi.