Ulm´da ‘‘Gezi direnişi ve sonrası‘‘ Paneli

ULM (12.11.2013) – Almanyanın Ulm şehrinde ‘’Gezi direnişi ve sonrası’’ adı altında Almanya Göçmen İşçiler Federasyonun’ da bileşenleri arasında yer aldığı Demokratik Güç Birliği tarafından panel düzenlendi.

Yaklaşık 100 kişinin katıldığı panele Ulm Demokratik Güç Birliği temsilcisi, Yek-KOM Eşbaşkanı Yüksel Koç, AABF temsilcisi Adnan Önder ve Teoride Doğrultu yazarı Metin Kayaoğlu katıldı.

Panel Gezi direnişinde yaşamını yitiren Ahmet Atakan, Ali İsmail Korkmaz, Ethem Sarısülük, Abdullah Cömert, Mehmet Ayvalıtaş, Medeni Yıldırım ve Demokrasi ve Özgürlük mücadelesinde şehit düşenler anısına yapılan saygı duruşuyla başladı.

DGB Ulm adına konuşmasını yapan temsilci esas olarak sorun üç ağaç değil devlet politikaları etrafında AKP iktidarının temel hak ve özgürlüklere yapılan baskının patlaması olduğuna vurgu yaptı. Bu patlamaya ülke içinde kadınlardan LGBT’lere, oradanda toplumun her kesimine sıçrayan direniş türkiye tarihinde en önemli kilometre taşı olduğuna vurgu yaptı.

AABF adına konuşan Adnan Önder’in ardından konuşan Yek-Kom Eşbaşkanı ise Gezi sürecinde ki tutumlarından dolayı öz eleştirel yaklaşarak direnişin öznesi olmaları gerektiğine vurgu yaptı.

Metin KAYAOĞLU ise “Gezi olayı bizlere çok umutlu olmamızı gerektiren bir veri sundu, Gezi´de farklı çevrelerin bu kadar geniş bir alanda kolektif bir yaşam örgütleyerek birlikte hareket ettiklerine değinen Kayaoğlu, direnisin önemine vurgu yaptı. Kayaoğlu konuşmasına devam ederek örgütlülük gerekmez diyenlere gezi direnişi örgütlülüğün önemini bir kez daha ortaya koydu” dedi.

Panel Halkın Takımı Dergisi yazarı Orçun Masatcı’nın panele Video görüntüsüyle katılımından sonra soru ve cevap bölümünün ardından son buldu.