Viyana, Köln, Hamburg, Stuttgart’ta “Tecride Karşı Yaşam Platformu” kuruldu

Viyana, Köln, Hamburg, Stuttgart’ta “Tecride Karşı Yaşam Platformu” kuruldu

DTK Eşbaşkanı Leyla Güven’in öncülüğünde devam eden açlık grevi direnişini desteklemek için Avrupa kentlerinde platformlar kuruluyor. Avusturya’nın başkenti Viyana ve Almanya’nın Köln, Hamburg ve Stuttgart kentlerinde “Tecride Karşı Yaşam Platformu” kuruldu.

27 Şubat 2019

AVUSTURYA
Avusturya’nın başkenti Viyana’da yapılan bir toplantı ile açlık grevi direnişleri ile dayanışmak ve Öcalan’a yönelik Tecride Karşı Yaşam Platformu kuruldu.

Viyana Demokratik Toplum Merkezi’nde AvEG-Kon, ADHD, CİK, Civaka Azad, Avesta, KOMintern, ATİK-VTİD, AKM’nin katıldığı toplantıda AABF’de gözlemci olarak yer aldı.

Platform yaptığı kuruluş toplantısında merkezi planlamaya göre Avusturya’daki gelecek dönemdeki eylem ve etkinliklere yönelik ortak bir planlama belirledi.

Toplantıda, DTK Eşbaşkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven ve Strasburg’daki açlık grevi eylemleri başta olmak üzere, dünyanın diğer noktalarında devam eden Viyana’da 26. gününde olan açlık grevi eylemlerinin güçlü şekilde sahiplenilmesi ve Avusturya kamuoyuna yansıtılması için çalışmalara hız verileceği ilan edildi.

Buna göre platformun koordinasyonu belirlenirken, basın, dış ilişkiler, hukuk ve sağlık alanlarında komiteler oluşturuldu.

2 Mart Cumartesi günü saat 15.00’te Viyana Ballhausplatz’tan başlayacak “Tecridi kıralım, faşizmi yıkalım” yürüyüşünün de somut planlandığı toplantıda süren açlık grevlerini bütün demokratik kamuoyunun sahiplenmesi yönünde çağrı yapıldı.

15-16-17 Mart tarihlerinde bilgilendirme çadırının düzenleneceği bilgisi verilirken, yapılan eylem ve etkinliklere güçlü sahiplenme duygusuyla katılım çağrısı yapıldı.

KÖLN

Tecridin kaldırılması talebiyle Leyla Güven’in başlattığı, cezaevlerinde tutsakların ve dünyanın bir çok yerinde başlayan ve her geçen gün büyüyen açlık grevleri direnişini ve taleplerini sahiplenmek ve dayanışmak için oluşturulan “Avrupa Tecrite Karşı Yaşam Platformu”nun bileşenleri tarafından “Köln Açlık Grevleri ile Dayanışma Platformu” kuruldu.

Açıklama da, “Platform olarak herkesi kayıpların yaşanmaması için direnişi ve talepleri sahiplenmeye, faşizme karşı mücadeleyi büyütmeye çağırıyoruz” denildi.
HAMBURG
Almanya’nın Hamburg kentinde de Tecride Karşı Yaşam Platformu kuruldu.
Hamburg DKTM’de bir araya gelen inisiyatif temsilcileri, neler yapılabileceğini tartıştı.

Hamburg DKTM, Hamburg Rojbin Kadın Meclisi, ATIK, ADHK, AGIF, KKP, MIG-Zentrum, Karakoçan Belediye eski Başkanı Burhan Kocaman, KNK Temsilcisi Serhat Çetinkaya’nın katıldığı toplantıda açlık grevi direnişçilerinin taleplerinin kamuoyu ile daha güçlü paylaşılması gerektiği belirtildi.

STUTTGART

Açlık grevleri ile dayanışmak amacıyla Almanya’nın Stuttgart kentinde Tecride Karşı Yaşam Platformu kuruldu.

21 Şubat 2019’da Almanya’nın Dortmund kentinde yapılan toplantıyla Avrupa merkezli Tecrite Karşı Yaşamı Platformu’nun kuruluşunun ardından Stuttgart’ta da Tecrite Karşı Yaşam Platformu kuruldu.

Platformda, ADHK, AGİF, ATİK, HDK Stuttgart, Kürdistan Dayanışma İnisiyatifi, MBP, Nav-Dem, Partizan, SKB, Stuttgart Partizan, SYKP, TJK, Yaşanacak Dünya, YDG, Yeni Kadın, Stuttgart Birleşik Mücadele yer alıyor.

Platform, 2 Mart’ta Köln’de yapılacak merkezi yürüyüş ve mitinge katılacak.

11-12 ve 13 Mart tarihlerinde şehir merkezinde “Tecride Karşı Yaşam Çadırı” açılacak.

Eylemlere ilişkin yazılı bir açıklama yapan Platform, açlık grevlerinin kritik bir noktaya geldiğini belirtti.

Açıklamada, “Ben insanım, ilericiyim, devrimciyim, sosyalistim, Kürt’üm, Aleviyim, insan haklarından yanayım, yaşamı savunuyorum diyen herkesi, tüm ezilenleri Leyla Güven öncülüğünde süren açlık grevi direnişlerini daha fazla sahiplenmeye, ölümleri durdurmaya çağırıyoruz” denildi.