Yeni Katliamlara İzin Vermemek İçin Açlık Grevindeyiz!

Yeni Katliamlara İzin Vermemek İçin Açlık Grevindeyiz!

Brüksel (05.03.2016) – Brüksel’de faaliyet yürüten Brüksel Halk Evi “Yarın geç olmadan ve yeni katliamlara izin vermemek” şiarı ile 5 ve 6 Mart’ta açlık grevi yapıyor.

Bugün saat 10.00’da Halk Evi aktivist ve üyelerinin başlattığı açlık grevi Pazar günü saat 17.00 ye kadar devam edecek.

Brüksel Halk Evi temsilcisi açlık grevi ile ilgili verdiği demeçte, “Türkiye ve Kuzey Kürdistan’da, 7 Haziran seçimlerinde günümüze kadar 700 üzerinde sivil insan AKP iktidarı tarafından katledildi. 5 Haziran’da 5, 20 Temmuz Suruç’ta 33 genç sosyalist ve Ankara katliamında 109 kişi katledildi.  7 Haziran seçimlerinden bu yana sürekli ilan edilen sokağa çıkma yasakları halen Diyarbakır’ın Sur, Mardin’in Nusaybin ve Dargeçit, Şırnak’ın Cizre ve Silopi ilçelerinde sürüyor. Bu ilçeler de toplam 500 gün üzerinde sokağa çıkma yasağı ilan edilmiş. Sadece Sur, Cizre ve Silopi’de Temmuz 2015’ten bu yana en az 280 sivil yaşamını yitirdi. Yaşamını yitirenleri arasında anne karnında 3 aylık bir bebek ve 85 yaşında yaşlıda var.

AKP 7 Hazirandan bu yana insanlık suçu işlemeye devam ediyor. Hepimiz bu sivil katliamların canlı tanığıyız. Her kesin gözü önünde genç, çocuk ve yaşlı insanlar katlediliyor. Sur’ da 200 ün üzerinde sivil insan hala bodrumlarda kurtarılmayı bekliyor. Erken davransak, Cizre’de nasıl ki 110 insan diri diri kimyasal silahlarla katlettiler ise, o şekilde katledecekler.

Yarın geç olmadan ve yeni katliamlara izin vermemek için Halkevi’nde 5 ve 6 Mart’ta açlık grevine başladık” dedi.

Eylemin içeriği ve talepler ile ilgili hazırlanan doyalar hakkında ziyaretçilere bilgi verilecek ve bir basın açıklaması gerçekleştirilecek.

Açlık grevine ziyaret etmek isteyenler için, Rue des Deux Eglises 128, 1210 Saint-Josse-ten-Noode