Young Struggle, Mülteci ölümlerine karşı sokağa çıktı

Young Struggle, Mülteci ölümlerine karşı sokağa çıktı

KÖLN (20.05.2014)- Almanya’nın Köln kentinde Young Struggle (YS) gençliği, mülteci sorunlarına dikkat çekmek, sınırlarda ve Ak Deniz’de mülteci ölümleri gündemleştirmek amacıyla başlatmış olduğu kampanyayı kitlelere taşımak amacıyla sokağa çıktı.

Göçmenlerin yoğun yaşadığı Mülheim-Wienrplatz’da, 19 Mayıs günü YS’nin organize ettiği ve AGİF’in destek verdiği mitingde, ”Kale Avrupa’yı yık, dayanışma sınır tanımıyor”, ”Sınırları yık özgürlüğüne kavuş”, ”Soma kaza değil, kapitalizmin kar cinayetidir”, Almanca yazılı pankartlar açıldı.

Soma’da yaşamını yetiren madenciler anısına yapılan saygı duruşunun ardında yapılan konuşmalarda; Mültecilerin sınırlarda ölüme terk edilmesi ile madencilerin ocaklarda katledilmesine kapitalist sistemin neden olduğu vurgulandı. Kapitalizmin kar hırsının, çalışanların yaşamını hiçe sayarak, işçi, emekçi ve ezilenlerin ölümüne yol açtığı hatırlatıldı. Soma’da madencilerin ve Ak Denizde mültecilerin ölüme terk etilmesinin mekanlar farklı olsada bir ve aynı şey olduğu belirtildi. Yapılan konuşmalarda, kapitalizmin işçi, emekçi ve ezilenlere vereceği hiç bir şey olmadığı hatırlatıldı. Kapitalist sisteme karşı mücadelenin büyütülmesi çağrısı yapıldı. Enternasyonal dayanışmanın önemine değinildi. Çalışanların kaderinin ölüm olmadığı ifade edildi. Eylem, çevrede geçen kitlelerin yoğun ilgisine neden oldu. YS yayınlamış olduğu bildirinin yoğun dağıtımı yapıldı.

Irkçı, Faşist parti Pro NRW’nin, 23 Haziran günü ve TC başbakanı Erdoğan’ın 24 Mayıs günü Köln’de protesto edileceği ve protesto gösterisine katılım çağrısı yapıldı.

YS gençliğinin Avrupa çapında başlatmış olduğu ve yaklaşık olarak iki ay sürecek olan kampanya, Avusturya, İsviçre, Belçika, Fransa ve Almanya’da sürdürülüyor.