YÜKSEKDAĞ: ‘”ARTIK HİÇBİR ŞEY ESKİSİ GİBİ OLMAYACAK”

YÜKSEKDAĞ: ‘”ARTIK HİÇBİR ŞEY ESKİSİ GİBİ OLMAYACAK”

 

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Nürnberg’de düzenlenen panelde konuştu. Türkiye halklarının ayağına CHP ve AKP prangasının takıldığını belirten Yüksekdağ, halkları bu prangalardan kurtaracaklarını söyledi.

NÜRNBERG (26.01.2015)- AGİF’e bağlı Yenigün Kültür Merkezi, HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın katılımıyla Türkiye ve Kürdistan’daki siyasal gelişmeler ve seçimlere ilişkin panel düzenledi.

Avrupa’daki milyonlarca göçmen işçinin kullanacağı oyların önemine dikkat çeken Yüksekdağ, mutlaka oylara sahip çıkılması gerektiğini belirtti.

“Demokrasiden, özgürlükten, barıştan, insan haklarından yana olan kişilerin vereceği oylar bu seçimlerde oldukça önemli olacaktır” diyen Yüksekdağ, Türkiye, dünya ve Ortadoğu’nun yeniden bir oluşum sürecinde olduğu bu nedenle tarihi bir süreç yaşandığını kaydetti.

“Kobanê ve Şengal’de verilen mücadeleyle gelinen aşamayı dünya görmüş durumda. Herkesin kendi hesap kitabını yaptığı bir süreç var” diyen Yüksekdağ, böyle bir süreçte seçimlerin çok daha büyük önem arz ettiğini vurguladı.

Yüksekdağ, şunları söyledi: “Herkesin bir politika belirlediği böylesi bir ortamda bizlerin politikasız kalması elbette mümkün değildi. Bizim de bu süreçte politikamız açık ve net. Halkların çıkarına olan ortak, eşit, demokratik siyaset temelinde geleceğin siyaseti olan HDP siyasetidir.”

‘ARTIK HİÇBİR ŞEY ESKİSİ GİBİ OLMAYACAK’

Rojava devriminin ve Kobanê direnişinin zaferinin yeni bir yaşamın olanaklarını müjdelediğini vurgulayan Yüksekdağ, “Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır. Yeni yaşam yalnız belli bir halkın yaşamı değil, burada yaşayan tüm halkların, Türkmenlerin, Kürtlerin, Türklerin, Êzîdîlerin; burada var olan bütün halkaların özgür ve eşit yaşamıdır” dedi.

Emperyalist güçlerin ve işbirlikçilerinin Ortadoğu’da inşa edilen yeni yaşamı ortadan kaldırmak saldırı politikalarını sürdürdüğünü ifade eden Yüksekdağ, şöyle devam etti: “İki çizginin savaşı söz konusudur. Biri; emperyalizmin, onun yerli ortaklarının, Türk devletinin, eskiyi temsil eden gericilerin çizgisi. Birisi de; yeni yaşama ait halkların demokratik çizgisi”

Seçimlerin, Ortadoğu’da yeni kurulan bu yaşam tarzının Türkiye ile ortaklaşmasının seçimleri olacağını ifade eden Yüksekdağ, “Bu seçimler bölgenin yeniden dizaynına karşı emekçilerin, halkların, devrimcilerin ve tüm azınlıkların kendi öz politikalarıyla ‘dur’ deme siyaset ve anlayışının ilk defa uygulanması olacağı için oldukça önemlidir” diye kaydetti.

“Türkiye halklarının bir ayağına AKP, diğer ayağına CHP prangası takılmıştır. Bu prangaları söküp atmak bizlerin görevidir” diyen Yüksekdağ, bu prangaları söküp atarak, halklara özgür ve demokratik yaşam inşa edeceklerini söyledi.

‘BARAJ BİZİM SORUNUMUZ DEĞİL’ 

HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ, konuşmasının ardından soruları yanıtladı. Barajı aşıp aşamayacaklarına ilişkin sorulan soruya şu yanıtı verdi: “Bizler Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yüzde on barajını çoktan aştık. Baraj sorunumuz zaten yok. Türkiye halkının bize vereceği oy oranının en az yüzde on beş olduğu gözükmektedir. Ayrıca bizim mücadelemiz yalnız seçimlerle bağlantılı bir mücadele değildir, çizdikleri tüm sınırları, tüm barajları aşacağız. Baraj bizim sorunumuz değil, AKP’nin sorunudur. Biz mücadelemizi barajlara bakarak yürütmeyiz, özgür mücadelemizi yürütürüz.”

AGİF temsilcisi, Avrupa’da seçimlere ilişki yapılacak çalışmanın önemine ve biçimine ilişkin bir sunum yaptı, tüm göçmen işçi ve emekçileri oy kullanmaya çağırdı.

IMG_2263