Yüzbinler TTIP’e karşı meydanlara çıktı

Yüzbinler TTIP’e karşı meydanlara çıktı

Berlin, Frankfurt, Hamburg, Köln, Leipzig, Münih ve Stuttgart’ta Avrupa Birliği (AB) ile Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Kanada arasındaki serbest ticaret antlaşmaları TTİP / TİSA / CETA’ya karşı geçtiğimiz cumartesi yapılan dev gösterilere, yerli ve göçmen yüzbinlerce kişi katıldı…

AF Haber Merkezi- (19.09.2016)- Dünyanın en büyük serbest pazarını oluşturması öngörülen ABD ile AB arasındaki Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (TTİP) anlaşması 3 yıldır devam ederken, AB üyesi ülkelerden çatlak sesler çıkmaya, hükümetler görüş ayrılığı nedeniyle ikiye bölünmeye, onbinler sokaklara dökülerek protesto gösterileri düzenlemeye devam ediyor.

Serbest ticaret anlaşması üzerine 2013 yılının temmuz ayında başlayan müzakerelerin kapalı kapılar ardında yürütülmesi rahatsızlık yaratırken, anlaşmayı savunanlara göre, AB ile ABD arasında gümrükleri ve ticaret engellerini kaldıran bu anlaşma, Atlantik’in her iki yakasına da ekonomik canlanma getirecek. Anlaşmaya karşı olanlar ise tüketici haklarının korunmasında ve gıda güvenliğinde bir aşınma olacağından endişeli.

Müzakereleri 2016’da sonuca ulaştırmak istiyen Amerika ve Avrupa Birliği arasında bazı konularda görüş farklılıkları bulunuyor.

Fekl: „Müzakereler sona ersin“

Fransa Dış Ticaret Bakanı Mathias Fekl, Avrupa Birliği ile ABD arasındaki Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (TTİP) müzakelerinin sona ermesi gerektiğini söyledi. RMC radyosuna konuşan Fekl, “Fransa olarak talebimiz, müzakerelerin açık ve net bir biçimde sonlandırılması. Bu müzakerelere artık Fransa’nın siyasi bir desteği yok.” yorumunu yaptı.

Bakan Fekl, Bratislava’da gerçekleşecek zirvede Fransa’nın talebini ileteceklerini belirterek, “Şu anda önemli bir karar aşamasındayız. Fransa adına Bratislava’da müzakerelerin durdurulmasını isteyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Geleceğimizi sattırmayız!

Almanya ve Fransa’da Transatlantik Serbest Ticaret Sözleşmesi (TTIP) ve CETA’ya (AB-Kanada Serbest Ticaret Sözleşmesi) karşı halkın mücadelesi ise sürüyor. Berlin, Frankfurt, Hamburg, Köln, Leipzig, Münih ve Stuttgart’ta TTİP / TİSA / CETA’ya karşı yapılan gösterilere katılan onbinler, hep bir ağızdan attıkları sloganlarla TTİP’i protesto ettiler.

7 farklı şehirde eş zamanlı yapılan, AGİF, ATİF, DİDF, HDK-A, NAN-DEM ve SYKP gibi çok sayıda Türkiye kökenli oluşumların da desteklediği gösteri öncesi yaptığı açıklamayla tepkisini dile getiren Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi SYKP Avrupa Koordinasyonu, „Sermaye sınıfının, uluslararası finans kapitalin arsızlığı, madrabazlığı, sömürü hırsında hiçbir sınır tanımıyor ama bizim dayanışmamız da tüm sınırları aşarak yükseliyor! Demokrasi yüzsüzü Avrupa siyasetçilerinin, bu arada Sol geçinen SPD gibilerin de el altından onayı ile tarihin en büyük ve en utanmaz sözde ticaret anlaşması, bizlere adeta yutturulmak istenmektedir. Buna izin vermeyeceğiz! TTİP’i durduracağız!“ dedi.

SYKP, aylar öncesinden konuyu gündemde tutarak, Türkçe ve Almanya afiş, bildiri çalışmalarında bulunurken, Sosyal medyada da, konuyu Türkiyelilere taşıdı. Yine, Stuttgart eyleminde SYKP’nin „Erdoğan Yargılansın“ pankartı büyük ilgi gören pankartlar arasında yer aldı.

TTİP, karşılıklı ticareti ve ekonomik büyümeyi artırmayı amaçlıyor. Görüşmeleri 2013 yılında başlayan TTIP kapsamında anlaşma sağlanması entegrasyonu artıracak, AB ve ABD piyasalarında şirketler daha rahat faaliyet gösterebilecek. AB’de TTİP’in geçerli olması için üye ülkeler ve Avrupa Parlamentosu tarafından onaylanması gerekiyor.

ABD ve AB yetkilileri, görüşmelerin ABD Başkanı Barack Obama’nın başkanlığı döneminde sonuçlandırılmasını istiyor ancak ABD’de başkanlık seçimlerinin kasımda yapılacak olması ve Obama’nın Beyaz Saray’dan 20 Ocak’ta ayrılacak olması bu karmaşık anlaşmanın 2016 sonuna yetişmesini zorlaştırıyor.

Almanya’da yüz binler TTIP ve CETA’ya karşı sokağa indi

Başkent Berlin’de düzenlenen gösteriye en az 70 bin, Stuttgart’ta 40, Hamburg’ta 60 bin kişi katıldı. Çevre ve Doğayı Koruma Örgütü (BUND) açıklamasına göre, Hamburg’da 65 bin, Frankfurt’ta 50 bin ve Köln’de ise 55 bin kişi sokağa çıktı. Gösterileri düzenleyenler, toplamda 350 bin kişinin meydanlara çıktığı açıklandı. Özellikle Sol Parti (LİNKE) eylenlere yoğun katıldı.

TTIP ve CETA’ya karşı eylemler sendikalar, çevre örgütleri ve kiliselere bağlı derneklerin çağrısıyla düzenleniyor. Bu kuruluşlar, TTIP ve CETA gibi antlaşmalarla çevre, sağlık ve sosyal birçok standardın yok edileceğinden, milyonlarca küçük tarım üreticisiyle çalışanın zarar göreceğinden endişe ediyor.

Büyük çoğunluğu çok uluslu şirketlerin finanse ettiği lobi kuruluşlarından oluşan antlaşma yanlıları ise, serbest ticaretin geliştirilmesiyle ekonomilerin karşılıklı olarak büyüyeceğini savunuyor.